16/01/2018

Please find below the final selection for the relay teams on the 18th February at the London Aquatic Centre , thank you to everyone who has made themselves available for this event.  If for any reason your circumstances change please let us know as soon as possible.

Where teams have reserves available we do not expect the reserves to attend on the day but if we have any last minute withdrawals we will let you know as soon as possible.  Withdrawals from teams without reserves may necessitate withdrawing the entire team (swimmers are unable to swim up an age group at the county championships).

Monday evening Long Course training at the Aldershot Garrison pool will be open to all Relay swimmers on the 5th & 12th February between 6-7pm.  Racing long course is very different from short course and we would encourage all swimmers to take advantage of these dates if possible. 

Please note the change for warm up in the first session to 10am (not 10:30am).  You will need to leave plenty of time for the journey taking into consideration the need to park some distance from the venue itself and would ask that you plan to arrive 30mins before warm up starts.  

The LAC will only permit swimmers (not spectators) to take food into the aquatic centre - spectators are expected to buy lunch / snacks from the café.  To avoid any issues we suggest you pack all your food into one bag and get the swimmers to carry it in.

We will forward final details the week before the 18th February but please check the Surrey Swimming website for up to date details on all the County Championship session times.

Thank you again for all your support

 

Relay Teams Session 1 (final selection)

Date:                    18th February

Venue:                 London Aquatics Centre

Time:                   10:00am warmup  for a 11:00am start

Age as at:            31st  December 2018 

                                                                                   

Event 28 Girls 16+ 4x100m Free                                                         Reserves

Sarah Colom Clayton                                                                             Connie Freeman

Katrina Grosse                                                                                           

Zoe Farthing

Alex Thurston

 

Event 29 Boys 16+ 4x100m Medley                                                   Reserves

Mark Bicknell                                                                                             

Sam Mullender

Sammie Crew                                                                                             

Andrej Donovski

 

Event 30 Girls 12-13 4x50m Free                                                        Reserves

Claudia Monks                                                                                        Annabel Wallond

Ella Jackson                                                                                            Amy Fryer

Isla Stevens                                                                                     

Gracie Nash

 

Event 31 Boys 12-13 4x50m Medley                                                 Reserves

Joshua Hinsley                                                                                           

William Cowling                                                                                         

Felix Brockdorff

Sam Scott

 

Event 32 Girls 4x200m Free                                                                  Reserves

Ella Grosse                                                                                               Sarah Colom Clayton

Alex Thurston                                                                                            Ella Menzies

Hesper Aldwinkle

Abigail Stemp

 

Event 33 Boys 10-11 4x50m Free                                                       Reserves

Ted Scott                                                                                                 Jack Steer

Oliver Murphy                                                                                           

Oscar Philips Mateo

Callum Farthing

 

Event 34 Girls 10-11 4x50m Medley relay                                      Reserves

Emily Burke                                                                                         Emma Williamson 

Tabitha Martin                                                                                      Clara Huffam

Zoe Duckers

Jessica Mellor

 

Event 35 Boys 15&Under 4x100m free                                             Reserves

Max Brockdorff     

Jamie Farthing                                                                               

Nick Easton

Robin Wallond

 

Event 36 Girls 15&under 4x100m Medley                                      Reserves

Hesper Aldwinkle                                                                                Ella Menzies

Jemima Bowen

Abigail Stemp

Ella Grosse

 

Relay Teams Session 2 (final selection)

Date:                    18th February

Venue:                 London Aquatics Centre

Time:                   2:30pm warmup  for a 3:30pm start

Age as at:            31st  December 2018 

                                                                                   

Event 37 Boys 16+ 4x100m Free                                                         Reserves

Mark Bicknell                                                                                             

Sammie Crew                                                                                             

Andrej Donovski

Sam Mullender

 

Event 38 Girls 16+ 4x100m medley                                                   Reserves

Sarah Colom Clayton                                                                            Connie Freeman

Katrina Grosse                                                                                           

Zoe Farthing

Alex Thurston

 

Event 39 Boys 12-13 4x50m Free                                                       Reserves

Joshua Hinsley                                                                                           

Thomas Steer

Felix Brockdorff

Sam Scott

 

Event 40 Girls 12-13 4x50m medley                                                  Reserves

Claudia Monks                                                                                       Annabel Wallond

Ella Jackson                                                                                           Isla Stevens

Poppy Martin                                                                                             

Gracie Nash

 

Event 41 Boys 4x200 relay                                                                    Reserves

Mark Bicknell                                                                                             

Andrej Donovski                                                                                       

Mack Buckler

Sammie Crew

Event 42 Girls 10-11 4x50m free relay                                             Reserves

Emma Williamson                                                                                Emily Burke 

Tabitha Martin                                                                                      Clara Huffman

Zoe Duckers

Jessica Mellor

 

Event 43 Boys 10-11 4x50m Free                                                       Reserves

Ted Scott                                                                                                     

Max Monkman

Oscar Philips Mateo

Callum Farthing

 

Event 44 Girls 15&under 4x100m Free                                             Reserves

Hesper Aldwinkle                                                                                  Ella Menzies

Ella Grosse                                                                                                   

Abigail Stemp

Jemima Bowen

 

 

Event 45 Boys 15&Under 4x100m free                                             Reserves

Max Brockdorff

Jamie Farthing                                                                                           

Nick Easton

Robin Wallond

 

 

 

 

 


All news